Moravský festival

Kompletní program festivalu bude zveřejněn na konci října 2024


HLAVNÍ PROGRAM


Honza Trávníček – Tráva


„Život není jen o samotných vrcholech, ale i o nádherné cestě k nim…“

 

 • jeden z nejúspěšnějších českých himálajských lezců – vrcholy pěti osmitisícovek v pěti pokusech
 • geodet, učitel a organizátor sportovních a kulturních akcí
 • bývalý manažer legendární rockové hudební skupiny Znouzectnost
 • „ředitel“ a spoluorganizátor Škoda Bike Marathonu
 • spoluzakladatel Czech Pub – první česká hospoda a kulturní centrum v Nepálu
 • vegetarián již více než 25 let

www.honzatravnicek.cz

 

 

vystoupí s přednáškou

Bylo nebylo, příběhy z nížin a velehor

Uběhlo již mnoho let, kdy Honza „Tráva“ Trávníček vyměnil atletickou kariéru za horolezeckou. Z mladého sportujícího punkera se stal „rebel“ lezoucí do hor 🙂

Hlavním obsahem poutavé přednášky (jako vždy kombinující video a fotky doprovázené autentickým komentářem), jsou zajímavé momenty z jeho cestovatelsko – lezecké historie. Nakoukneme však i do období, kdy manažerování legendární skupiny ZNOUZECTNOST bylo hlavní náplní jeho volného času.

I přesto, že se mu podařilo vystoupit na vrcholy pěti osmitisícovek (včetně těch asi nejobtížnějších – Annapurny a K2), jeho mottem zní:

„Život není jen o samotných vrcholech, ale i o nádherné cestě k nim…“

Je tedy jasné, že se můžete těšit na napínavé vyprávění a obrázky nejen ze samotných expedic, ale i z jeho milovaného Nepálu, taktéž z Tibetu a z Pákistánu. Poznáte cestovatelsky zajímavá místa a seznámíte se s místními přátelskými obyvateli a poznáte, že s úsměvem se žije lépe. Společně se podíváte i na nejzajímavější chvilky z nejkrásnějších nepálských treků. Zjistíte jak se otevírá Czech Pub v Nepálu – české centrum.

Na závěr Honza představí svou první knihu a proběhne její pokřtění.


Marek Jelínek – Dobroběžník


 • fotograf, cestovatel, dokumentarista a spisovatel
 • několik let pracoval ve Fakultní nemocnici v Motole na oddělení mikrobiologie
 • frontmen kapely Mauritius, později Mimosféry
 • jako dopravní prostředek na cestách používá koloběžku
 • napříč Střední a Jižní Amerikou ujel 6000 kilometrů na koloběžce a 5000 kilometrů lodí
 • v roce 2018 následovala sedmi měsíční cesta po Asii, kde ujel 7850 km
 • v roce 2020 vyjel z Jihoafrické republiky do Egypta, cesta dlouhá 12 700 km byla dočasně přerušena koronavirem

www.dobrobeznik.cz

Jezdím po světě na koloběžce a rád u toho pomáhám.
vystoupí s přednáškou

Afrika – Co si o nás myslí? A my o ní?

Marek Jelínek, dokumentarista a fotograf, procestoval v pořadí třetí kontinent, Afriku. Jeho cesta vedla z Kapského města do Ugandy. Zdokumentoval celkem šest zemí a jak sám říká „Afrika vypadá a žije úplně jinak než jak je nám často prezentováno.“ Přes čtvrt roku vedl rozhovory s Jihoafričany, Mosambičany a Malawijci a na vlastní kůži zažil, jaké to je být nevítaným hostem v zemi, které sám pomáhá. „Afrika pro mě bylo jedno velké překvapení. Díky koloběžce která je na cestách mým dopravním prostředkem jsem se dostal doslova až do rodin místních a ptal jsem se a ptal. Co si myslíš o nás lidech z Evropy? Jaké sny mají lidé tohoto kontinentu a jak žijí? Opravdu tu máte hladové děti?“

„Dozvěděl jsem se hodně zajímavých věcí a udělal si obrázek o tom, jak to s tou Afrikou vlastně je, s pomáháním, hodnotami, politikou a jedno vám řeknu, Afrika vypadá a žije úplně jinak J


Tomáš Štěpán – Poliho trip


„Domov je tam kde je tvoje krosna……“

 

 • cestovatel, fotograf, zakladatel Moravského cestovatelského festivalu
 • 1991, opožděnec, alfasamec
 • bývalý voják z povolání, nyní člen aktivních záloh Armády ČR
 • IT technik, který nikdy nedělal IT job
 • dlouhodobě tráví pracovně léta v Kanadě, v zemi kde medvědi dávají dobrou noc
 • organizátor sportovních a kulturních akcí

www.polihotrip.cz

vystoupí s přednáškou

Kanada – můj druhý domov

Kanada je rozlohou druhá největší země světa. Na procestování celé země by člověk potřeboval několik životů. Díky pracovnímu povolení se do Kanady každoročně vracím. Velice rád Vám předám svoje zkušenosti z procesu žádání o víza a hledání práce.

Mé toulavé boty mě opět táhly za dobrodružstvím a proto jsem zamířil do skalnatých hor Alberty. Alberta´s Rockies jsou hotovým rájem pro horala a fotografa. Vykoupeme se v ledových jezerech, zavandrujeme v divokých horách a vylezeme ty nejkrásnější místní hory. Sjedeme divokou řeku na kajacích a strávíme nějaký čas v přírodních léčivých pramenech.

Porovnáme úroveň života v Kanadě a ČR. Povím Vám jací ti Kanadani opravdu jsou a jaké mají zvyky.

Podíváme se i do další provincie. Britská Kolumbie nabízí divoké hory a nespoutanou přírodu, která je domovem pro elky, soby, losy, vlky, horské kozy, ovce, pumy a všemi respektované medvědy grizzly.

Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc.


Jarda Bouzek


Cestovatel a fotograf, který již přes dvacet let vyjíždí do méně i více vzdálených koutů naší planety, neboť tvrdí, že poznání a zážitek jsou největším bohatstvím, které lze získat. Pravidelně vystupuje se svými cestovatelskými a fotografickými zážitky na mnoha místech České republiky, ve školách a na cestovatelských festivalech. Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň vypráví o cizích krajích v pořadu Náš host a mohli jste ho vidět také v cestovatelském televizním pořadu Travel Journal. Jako fotograf realizuje autorské výstavy fotografií, fotografické kurzy a přednášky.

www.theworldinpictures.cz

„Cestování je droga, které člověk lehce podlehne, stane se závislým a pokud se jí nedostává, podléhá abstinenčním příznakům.“
vystoupí s přednáškou

To nejlepší z Austrálie a Tasmánie

Austrálie je neuvěřitelně rozmanitá a krásná země. Zamíříme ze Sydney na sever Austrálie kde navštívíme nejkrásnější místa australského východního pobřeží. Proletíme se nad největším písečným ostrovem na světě – Fraserovým ostrovem, budeme se potápět na Velkém bariérovém útesu a samozřejmě si také odpočineme na jedné z nejkrásnějších pláží světa. Čeká nás putování po úrodné části Austrálie, místy, kde první osadníci budovali svoje kolonie. V druhé části putování po Austrálii vyrazíme za dobrodružstvím na jih tohoto kontinentu a poté do jeho „horkého“ středu. Tajuplné a spirituální Uluru je velmi cenným místem pro původní Austrálce. Řekneme si něco o jejich kultuře a o současných problémech, které trápí australskou společnost. Na skok se podíváme také do jedinečné Tasmánie.


Jan Rendl – Honza na cestě


 

 • osmadvacetiletý cestovatel a dobrodruh
 • bývalý bezdomovec, který našel smysl života v cestování
 • jako první Čech přešel Jižní Ameriku a jako první člověk na světě absolvoval během dálkového pochodu úspěšný výstup na šestitisícovku
 • ušel 10,000 kilometrů s převýšením zhruba 250,000 výškových metrů. Cesta trvala 315 dní
 • během posledních pěti let procestoval sám, převážně pěšky a stopem na 40 zemí světa
 • v současné době Jan Rendl píše o této cestě knihu

www.janrendl.com

 

vystoupí s přednáškou

10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou: Peru & Bolívie

Jan Rendl během své pěší pouti napříč Jižní Amerikou prošel šest zemí. Během této speciální přednášky se zaměří na dvě andské země s největším poměrem původního indiánského obyvatelstva – Peru a Bolívii.

Nebude to však procházka po Machu Picchu a projížďka po jezeře Titicaca. Zamíříme na chudý sever Peru, který se v ničem nepodobá výše zmíněným turistickým místům. Zúčastníme se tradiční corridy, povíme si, jak probíhají peruánské křtiny nebo se podíváme přímo do domu původních obyvatel, kteří dodnes žijí v horách bez známek moderní civilizace. Zavítáme i do nejvýše položeného města na světě.

Velice zajímavou zemí je i Bolívie. Bolívie je jedinou zemí světa, kde indiánské obyvatelstvo tvoří většinu. Projdeme chudé vesnice na náhorní plošině Altiplano a popovídáme si o bolivijských dětech. Ve městě Potosí navštívíme kdysi největší stříbrné doly na světě a zavítáme na místo, kde zastřelili legendárního revolucionář Che Guevaru.

Během přednášky se podíváme do tváře skutečné Jižní Ameriky, doslova krok za krokem. A i vy brzy zjistíte, že je to nádherný kus země, plný skvělých a přátelských lidí, kteří se často jen narodili ve špatných podmínkách.


Jiří Oliva


 • cestovatel, dobrodruh a instruktor potápění
 • cesta kolem Evropy v kajaku mu trvala tři a půl rok
 • 11 543 km, 20 států, 3 kontinenty
 • vyzkoušel několik sportů na vrcholové úrovni, mezi nimi lezení, běh či horské kolo

www.kayakaroundeurope.com

 

vystoupí s přednáškou

Kolem Evropy na kajaku

S mořským kajakem jsem se vydal z Prahy na cestu okolo Evropy. Vyrazil jsem proti proudu Vltavy, po řekách, mořích ale i po souši. Několikrát jsem kajak musel tlačit nebo dokonce vést na vozíčku za kolem. Dorazil jsem až do Hamburgu, kde jsem se otočil a pokračoval na sever. Pešky jsem s kajakem překonal Šumavu. Do Prahy jsem se vrátil po Labi. I když má cesta vedla přes 20 států a 3 kontinenty, ta největší poznání jsem během cesty nalezl hluboko ve svém nitru.

 


Doprovodný program


Orda Loštice – Samba dance

Pětice vášnivých žen v rytmu samby zajisté rozproudí krev ve Vašem těle. Po vystoupení budete mít možnost se s kráskami vyfotit v našem festivalovém foto koutku.


Postrpoi – světelná Cybershow

Profesionální skupina. Show plná barevných a visuálních efektů s využitím nejmodernějšího led vybavení doplněná mlhou a laserem s doprovodem moderní taneční muziky.

www.postrpoi.cz


CELÝ PROGRAM BUDE ZVEŘEJNĚN NA KONCI ÚNORA 2021

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA